Barum Czech Rally Zlin 2014 – niedziela i podsumowanie

DSC_6374e www. fotoZdorighi.blogspot.com

Jak już wiecie niedziela niestety nie była mi dana abym mógł na żywo oglądać rajd, bo musiałem być w pracy, ale jak tylko nadarzała się chwila wolnego w pracy to wykorzystywałem ją oczywiście, aby sprawdzić jak radzi sobie Kajto w tym trudnym rajdzie. Opiszę zatem w skrócie niedzielę bo po samych wynikach było widać, że działo się sporo!

Zadverice to nazwa odcinka rozpoczynającego zmagania załóg podczas niedzielnych prób. Odcinek zdominowali Czesi z których najlepszy okazał się Tarabus, drugi był Kostka +1,1s a trzeci Odlozilik +1,4s. Kajetanowicz bardzo dobrze rozpoczął niedzielny dzień bo od czwartego czasu +3,1s!

Kolejną próba była bardzo dobrze mi znana Pindula, którą wygrał Lappi a za nim uplasowała się cała mafia Czechów rozpoczynając od Orsaka a następnie byli Kostka, Pech, Tarabus, Odlozilik. Kajetanowicz uzyskał siódmy czas i był drugim zawodnikiem spoza Czech, który podejmował walkę z Czechami i to na nieznanych sobie odcinkach specjalnych! Brawo!!! 🙂

10171178_748219998556865_7618023851377205710_n fot. Grzegorz Szkucik

Trzeci odcinek specjalny niedzielnej pętli to Kudlovice, który powędrował do Orsaka! Drugi był Lappi +2,6s a trzeci Tarabus +2,8s. Kajto zaliczył tutaj bardzo dobry szósty czas +6,4 straty do Orsaka ale za to oddał jedynie swojemu najgroźniejszemu rywalowi Odlozolikovi tylko 0,2s, który traci do Kajta 6,6s w klasyfikacji generalnej rajdu. Kajto broni się znakomicie przed atakami Czechów, głównie przed Odlozolikiem, Orsakiem i Tarabusem, którzy tracą do niego wszyscy razem ponad 22 sekundy! Do zakończenia rajdu pozostały trzy odcinki specjalne te same tyle, że pokonywane po raz drugi! Kajto znów jest w gorszej sytuacji niż Czesi, którzy znają już pewne te odcinki na pamięć, zatem walka Czechów o zdobycie 4 miejsca zajmowanego przez Kajta będzie zapewne wielka!!! Kajetan broń się dzielnie!!! W generalce bez zmian! Pech kontroluje tempo i swoją przewagę, która wynosi już ponad minutę nad Wiegandem, natomiast jeśli chodzi właśnie o Niemca będącego na drugiej pozycji to sprawa nie jest już taka przyjemna, ponieważ Kostka robi wszystko aby zabrać Wiegandowi drugie miejsce w rajdzie i brakuje mu już tylko 4,9s do osiągnięcia tego celu zatem ostatnie trzy odcinki specjalne MEGA napięte! Czy zatem Czesi będą wstanie opanować rajd?!

DSC_6546e fot. www.fotoZdorighi.blogspot.com Zdjęcie wybrałem celowo, bo z czym innym kojarzy Wam się Skoda jak właśnie nie z Czechami a poza tym to bardzo ważny rajd właśnie dla Skody, której jedzie tutaj multum!

Rozpoczyna się zatem druga pętla dnia dzisiejszego czyli znów odcinek Zadverice pokonywany po raz drugi! Odcinek wygrywa Lappi a za nim znów trzech naszych południowych sąsiadów czyli Tarabus, Odlozik i Kostka a za nimi znów niesamowicie jadący Kajetanowicz! Liderem rajdu nadal jest Pech, jednak na drugie miejsce już wskakuje Kostka spychając Wieganda na trzecie miejsce. Kajetanowicz nadal czwarty jednak jego przewaga zmalała już 3,7s nad Odlozilikiem, 15,7s nad Orsakiem oraz 18,3s nad Tarabusem.

10606215_831070856926184_2497411556216066118_n fot. Marcin Snopkowski

Przyszedł czas na klasyk rajdu Barum czyli Pindulę po raz drugi. Niestety na tej próbie odpada najbardziej deptający po piętach Kajta Odlozik, który wypada z drogi i rozbija swoją Fabie trącąc tym samym szanse na dobry wynik w tym rajdzie. Zmian w czołowej czwórce brak jedynie za Kajta wskakuje Orsak +6,2s oraz Tarabus +8,8s, którego szczerze mówiąc najbardziej się obawiam bo idzie dzisiaj o wszystko!!! Do końca rajdu pozostały tylko Kudlovice! Ciekawe czy Kajtowi uda się utrzymać 4 miejsce w rajdzie!

No i wiemy już wszystko! Kudlovice wygrywa Lappi a jak poradzili sobie pozostali zawodnicy? Trzeba przyznać, że ten oes przyniósł prawie tak samo dużo zmian co pamiętny OS 4 Trojak. Drugi czas na tej próbie notuje Tarabus +1,1s a trzeci Orsak! 4 miejsce na tej próbie należy do Wieganda, 5 do Kajetanowicza a 6 dopiero do Kostki.

10450429_842457575775179_758410401547668468_n fot. Paweł Zając

Taka sytuacja spowodowała zmiany w generalce poza Vaclavem Pechem, który wygrał rajd Barum czego szczerze mówiąc się nie spodziewałem, ponieważ myślałem, że Mini Cooper jest już za mało konkurencyjnym autem aby wygrać tak prestiżowy rajd. Sądziłem, że wygra któryś z Czechów ale albo w Skodzie Fabii S2000 albo w Fordzie R5.

Drugie miejsce na Barumce 2014 zdobywa Wiegand, który rzutem na taśmę odbiera miejsce Kreście i to zaledwie o 0,2s!!! Nie mniej dramatycznie potoczyła się sytuacja dla naszego zawodnika z Ustronia czyli Kajetanowicza. Można mówić o swoistego rodzaju pechu ( nie mylić z tegorocznym zwycięzcą ), ponieważ popularny Kajto bronił się jak lew i jechał naprawdę dobrze a na ostatnim odcinku specjalnym spadł na 6 miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu, pomimo uzyskania bardzo dobrego piąta czasu na ostatnim oesie. Kajto przegrał o 1,6s czwarte miejsce z Orsakiem oraz o 0,8s z Tarabusem. Osobiście bardzo cieszę się z miejsca jakie zajął Kajetanowicz w tym rajdzie choć wiadomo, że czwarte miejsce cieszyłoby jeszcze bardziej, ale przed rajdem mówiłem, że jak będzie w pierwszej piątce to będzie dla mnie Mistrzem i nadal nim jest bo pokazał znakomite tempo a że spadł na 6 miejsce na koniec rajdu to moim zdaniem zrobiła znajomość odcinków przez Czechów, którzy je znają jak własną kieszeń. To tak samo jak byśmy tych wszystkich zawodników zaprosili na Rajd Wisły to ciekawe kto by Kajtowi tutaj zagroził 🙂 Szacun Kajetan Kajetanowicz za ten wynik, osobiście utwierdziłeś mnie tylko jeszcze bardziej w przekonaniu, że jesteś WIELKIM MISTRZEM! 🙂

A jak sobie poradzili nasi pozostali zawodnicy w tym rajdzie?

DSC_5229e fot. www.fotoZdorighi.blogspot.com

Zacznę od Sebastiana Frycza, który zajął drugie miejsce w ERC Production Cup! Bardzo cieszy mnie to miejsce zajęte przez zawodnika z Szczyrku, choć zapowiadał walkę o zwycięstwo jednak tutaj musiał uznać wyższość Brezik Martina w Mitsubishi Lancerze Evo IX! Kolejnym znakomitym wynikiem popisał się Aleks Zawada, który zajął trzecie miejsce w ERC Junior!!! Brawo! Kolejnym dobrym wynikiem popisali się bracie Szeja z Ustronia, którzy zajęli 11 miejsce wsród osiek ( aut napędzanych na przednią oś ) zostawiając za sobą taką sławę jak Jan Cerny, którego nominowałem do zwycięstwa w tym rajdzie! Warto dodać, że Aleks Zawada w ośkach zdobył 5 miejsce! Szkoda, tylko awarii Łukasza Kabicińskiego w Mitsubishi Lancerze Evo IX, która pozbawiła go dalszej rywalizacji oraz Grzegorza Sikorskiego w Hondzie Civic Type R, którego też dopadła awaria jednak udało się ją naprawić i powrócić na drugi dzień w rajdzie!

Podsumowując rajd zaliczam do jednych z najbardziej udanych, na których byłem. Wspaniała atmosfera, przepiękna pogoda, niesamowity klimat, wspaniali zawodnicy i doskonała trasa sprawiły, że na Barum 2015 zapewne znów się pojawię!!!

10300978_842496682437935_2352905244911424682_n fot. Maciej Niechwiadowicz Photography

P.s Jako ciekawostkę podobam, że testujący Fabię R5 Jan Kopecky nieoficjalnie był najszybszy na prawie wszystkich odcinkach specjalnych na co trzeba patrzeć z lekkim przymrużeniem oka bo są to nie potwierdzone informacje, jednak Skoda może być groźnym rywalem dla Fiest R5 moim zdaniem! 🙂

A na koniec foto z lekko zmodyfikowanej hondy przez rajdy! Prawda, że tylna lampa ala lexus lepiej wygląda niż seryjna? Pamiętajcie, że mam do sprzedaży taką samą hondę 🙂

DSC_5689e fot. www.fotoZdorighi.blogspot.com

Do usłyszenia lub zobaczenia na 60 Rajdzie Wisły, który rusza już w piątek oraz jak czas pozwoli to zrelacjonuję ERC Cypru, który rusza za niecałe dwa tygodnie, gdzie pojedzie Kajetanowicz!!! Do usłyszenia!

Autor: Marlej

Świr na punkcie rajdów samochodowych oraz motoryzacji. Rajdy są dla mnie jak codzienny chleb i gdy nie poczytam choć przez jeden dzień jakiejś nowości rajdowej to choruję. Aktualnie jestem amatorskim pilotem rajdowym oraz zwykłym kierowcom w moim wypieszczonym samochodzie czyli Hondzie Civic VI gen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *