71 Rajd Polski OS 16 – 20

csm_sebastien-ogier-rallye-polen-tag-2_e08b6eee91 fot. rallye.magazin.de

Po serwisie przyszedł czas na ponowne przejechanie odcinka Chmielowo. Ponownie najszybszy okazał się Ogier który Mikkelsenowi dołożył malutką cegiełkę do dogonienia go w postacie 0,3s. Trzeci czas wykręcił już Latvala w naprawionym Polo z stratą 1,2s. Robert spisał się także znakomicie bo uzyskał 5 czas na tej próbie i oddał Latvali tylko 1,6s pozostając nadal na świetnym 6 miejscu w generalce!

OS 17 najlepiej jakby się nie odbył ponieważ nasz już niestety jedyny Polak w WRC Robert Kubica urywa tylne koło i odpada z dzisiejszej rywalizacji! Taka sytuacje wykorzystał bezwzględnie Latvala, który awansował na 6 miejsce w generalce rajdu.  Odcinek wygrał Neuville a Ogier i Latvala uzyskali identyczny drugi czas na tej próbie tracąc tylko 0,7s do Neuvilla.

10371587_656258417756848_4148791765379125460_n fot. Twitter.com @ kasprzyk_michal

Po odcinku Stare Juchy ( OS 17 ) sytuacja wygląda następująco. Prowadzi Ogier z przewagą 22,8s nad Mikkelsenem, który wydaje się, że nie będzie walczył za wszelką cenę z Ogierem aby wygrać rajd. Trzecie miejsce należy do Juho Haninena co jest napewno wielką niespodzianką zarówno dla samego zawodnika jak i zespołu Hyundaia, który zapewne będzie chciał utrzymać wspaniałe 3 miejsce w rajdzie bo cóż innego mu pozostaje jak jego strata do Mikkelsena to 1:42.8. Jeśli mówimy już o Hyundaiu to trzeba powiedzieć o Neuvillu, który się coraz bardziej rozkręca i wygrywa nawet OS 17 i na pewno nie jest mu w głowie tylko obrona 4 miejsca w generalce rajdu przed atakującym go Hirvonenem ale Belg także myśli o przejęciu miejsca swojego fabrycznego kolegi Haninena, ponieważ posiada już tylko 4,6s straty do najniższego stopnia na podium. 5 miejsce zajmuje Hirvonen, który próbuje atakować Neuvilla, ale ten wygrywając oes 17 dokłada mu 4,7s do odrobienia. Hirvonen zatem ma 5,7s straty do Neuvilla. 6 miejsce należy do Latvali jednak myślę, że Fin będzie atakował za wszelką cenę ale miejsce na najniższy stopień podium raczej jest już nierealne ponieważ do Hirvonena traci 38,9s a do Haninena prawie 50s straty. Sądzę za tym, że pierwsze dwa miejsca są już ułożone i czysto matematycznie walka będzie toczyć się o 3 miejsce w rajdzie pomiędzy Haninenem, Neuvillem i Hirvonenem. Myślę, że nie należy zapominać także o Latvali, który będzie chciał zdobyć jak najlepsze miejsce w rajdzie! Matematycznie Ogier powinien już wygrać rajd Polski a Mikkelsen powinien być drugi ale jak widać rajdy są nieprzewidywalne choćby warto przypomnieć sobie OS 14 który prawie wszystko zmienił w rajdzie!

OS 18 rozpoczyna się od wygranej Latvali! Drugi jest Ogier +2,7s a trzeci Mikkelsen +5,9s. Czwarty czas notuje Neuville +6,8s. Mikko Hirvonen jest piąty +8,8s. Haninen notuje dopiero 8 czas +15,1s do lidera odcinka. W klasyfikacji generalnej bez zmian jeśli chodzi o lidera rajdu oraz o drugie miejsce. Trzecie miejsce należy już do Neuvilla, który spycha Haninena na 4 miejsce. Hirvonen ma 4,0s straty do Haninena a Latvala odrabia 8,8s do Hirvonena!

Oes Gołdap to najdłuższa próba rajdu Polski, gdzie swoją fenomenalną formę potwierdza Latvala wygrywając ten odcinek! Drugi był Ogier ale z stratą ponad 8s do Latvali! Trzeci czas wykręcił Neuville +12,6s a czwarty Hirvonen +15s który zapewne czuje już oddech Latvali na swoich plecach! Haninen notuje dopiero 7 czas i spada na 5 miejsce w rajdzie gdzie Latvala traci do niego już tylko 1,5s. Trzymam kciuki za Latvalę nadal bo chciałem aby przynajmniej był na podium i choć będzie bardzo o to ciężko i może braknąć czasu na to to życzę mu tego!

Za chwilę rusza ostatni odcinek dzisiejszego dnia czyli standardowo Arena Mikołajki nocą! Jestem ciekaw jaki czas zrobi Latvala bo na Roberta musimy poczekać do jutra! A więc wszystko już wiemy i to Ogier wykręcił najlepszy czas jednak Latvala zajął drugie miejsce a trzeci był Neuville.

Klasyfikacji generalna rajdu Polski po 3 dniu. Pierwsze miejsce należy do Ogiera, który ma już ponad minutę przewagi nad drugim w generalce Mikkelsenem. Trzecie miejsce należy do Neuvilla, który do Mikkelsena traci prawie 1min20s. Czwarty jest Hirvonen który traci 10,7s do Belga jadącego Hyundaiem. Piąte miejsce utrzymał jeszcze Haninen ale jego przewaga to zaledwie 0,4s nad Latvalą.

Jutrzejszy ostatni już dzień 71 rajdu Polski będącego jedną z rund Mistrzostw Świata WRC składa się z czterech odcinków specjalnych, które zostaną rozegrane do południa. Pierwszy odcinek Miłki rozpoczyna się o 08:15 a zawodnicy będą mieli do przejechania niecałe 50km oesowych. Mam nadzieję, że mechanicy Kubicy zdążą zreperować auto do rana i Robert będzie mógł rywalizować na jutrzejszych odcinkach a może i uda się mu zdobyć jakiś punkcik na PowerStagu zobaczymy. Wierzę jeszcze w Latvalę bo awans na piąte miejsce jest już tylko formalnością a jestem ciekaw jak będzie bronił się Hirvonen i Neuville z tym, że Neuville to cięższy orzech do zgryzienia niż Hirvonen choć walka pomiędzy 4 a 6 miejsce będzie typowo Fińska zobaczymy który z Finów zdobędzie najlepsze miejsce! Do jutra!!!

Autor: Marlej

Świr na punkcie rajdów samochodowych oraz motoryzacji. Rajdy są dla mnie jak codzienny chleb i gdy nie poczytam choć przez jeden dzień jakiejś nowości rajdowej to choruję. Aktualnie jestem amatorskim pilotem rajdowym oraz zwykłym kierowcom w moim wypieszczonym samochodzie czyli Hondzie Civic VI gen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *