OS 16 Ogier ociera się o kolejne zwycięstwo

Superoes Ogier przegrywa z Mikkelsenem o zaledwie 0,5s, jednak dla Francuza najważniejsza informacja jest taka, że awansuje na 9 miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Oes zdominowały znów Volkswageny Polo R WRC. Najlepszy czas należał do Mikkelsena tej próby – 1:36.7 . Drugi czas wykręcił Ogier +0,5s a trzeci Latvala +1,2s.

Robert tchnął nadzieję w serca Polaków, który wykręcił ósmy czas na tej próbie i udowadnia po raz kolejny, że jest bardzo szybki ale musi się jeszcze wiele nauczyć. Michał Sołowow natomiast odnotowuje dopiero 21 czas.

OS 16 był ostatnim przewidzianym na piątkowy dzień 62 Rajdu Szwecji. Klasyfikacja generalna przedstawia się następująco: 1.Latvala pozostaje liderem, jednak zapewne spokojnie spać nie będzie, gdyż jego przewaga stopniała do 3,6s nad drugim Mikkelsenem.

3 miejsce należy do Ostberga,który powiedziałbym, że także musi się w jutrzejszym dniu bardzo pilnować bo na jego miejsce polują czwarty M.Hirvonen +19,8s straty do Ostberga oraz Tanak zajmujący piąte miejsce z stratą +5,9s do Hirvonena oraz +25,7s do Ostberga.

Ostra walka będzie zapewne także toczyć się jutro o 6 miejsce w rajdzie. Obecnie K.Meeke jest na tej pozycji, który ma +2:30.9 straty do lidera rajdu oraz +1.22.2 straty do Tanaka będącego na 5 miejscu. Na Meeke wzrost ciśnienia będą za pewne kontynuować H.Solberg ( 7 miejsce który traci +15,7s do Brytyjczyka) oraz Tidemand (8 miejsce z stratą +1.8s do Solberga oraz +17,5s do Meeke). Uważam, że do walki o 6 miejsce w rajdzie jak nie wyższe włączy się zapewne S.Ogier, który to przecież zdominował dzisiejsze odcinki specjalne i awansował z 20 pozycji na 9 w rajdzie. Obecnie Mistrz Świata ma +50,0s straty do Tidemanda ale jak będzie prezentował jutro takie znakomite tempo jak dziś to wiem, że spokojnie jest w stanie wywalczyć 6 miejsce w rajdzie jak nie wyższe.

Policzmy zatem na spokojnie jakie szanse i na jakie miejsce ma Sebastien Ogier? Jutrzejsze dzień składa się z 8 odcinków specjalnych, które są najdłuższe z wszystkich dni rajdu. Przy założeniu, że Ogier pojedzie jak dziś a reszta zawodników będzie prezentowała równie wysoki i bardzo podobny poziom to liczymy. Ogier ma czas 1:52:26.0 czyli 112min i 26s co daje wynik 6746 sekundy natomiast Tanak będący na 5 miejscu w rajdzie ma czas 1:49:56.3 czyli 109min i 56,3s co daje wynik 6596,3 sekundy. Różnica zatem wynosi w przybliżeniu 150s (dokładnie 149,7s) czyli strata Ogiera do Tanaka to w przybliżeniu 2min 50sekund. 150 sekund dzielimy na 8 OS-ów co daje nam wynik 18,75s do odrobienia na każdym odcinku względem Tanaka. Mówiąc po naszemu wyszło mi że Ogier musi na każdym odcinku Tanakowi wklepać przynajmniej 19s jeśli chce zająć 5 miejsce w rajdzie przy warunku, że nic nie zmieni się w klasyfikacji rajdu czyli Tidemand, Solberg, Meeke i Tanak będą na każdej próbie wolniejsi od Ogiera. Nie możliwe do wykonania? Ja twierdzę, że 6 miejsce jest jak najbardziej realne a Ogier będzie prezentował tempo Mistrza Świata i nie zaliczy już żadnej wpadki. Jeśli chodzi o Polaków to cóż mogę powiedzieć. Uczcie się chłopaki tak, aby przyniosło to efekt w przyszłości. OS 17 startuje jutro już o 07:55!

Autor: Marlej

Świr na punkcie rajdów samochodowych oraz motoryzacji. Rajdy są dla mnie jak codzienny chleb i gdy nie poczytam choć przez jeden dzień jakiejś nowości rajdowej to choruję. Aktualnie jestem amatorskim pilotem rajdowym oraz zwykłym kierowcom w moim wypieszczonym samochodzie czyli Hondzie Civic VI gen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *