Rajd Szwecji po OS 7 Ogier znów liderem

Zacznę od próby numer 5, która wygrywa Tanak z czasem 5:36.1. Zaraz za nim plasuje się Neuville +0,5s. Trzecie miejsce zajmuje Mikkelsen +1,9s. Czwarty jest M. Hirvonen +2,3s a piąty Ogier +3,0s. Latvala jest tuż za Ogier +3,6s. Odcinek ten nosi nazwę Kirkener i został przejeżdżany po raz drugi ( 0S 3 i 0S 5).  Warto przypomnieć, że na OS3 tego odcinka najlepszy okazał się Ogier z czasem 5:38.4 (a na OS 5 5:39.1) więc nieco pogorszył wynik ale za to Tanak poprawił się na tej próbie aż o 10,1s a Neuville aż o 14,3s. Robert Kubica na OS 3 uzyskał czas 5:54.2 a po drugim przejeździe tej próby 5:42.8 więc także poprawa o (11,4s ) ale miejsce pozostało to samo na tym odcinku co poprzednio czyli trzynaste. Sołowow także się poprawił  jeśli chodzi o czas o 6,8s ale na OS 3 poprzedni czas dał mu 21 miejsce a teraz 23.

OS 5 ( Kirkener 2) po zwycięstwie O.Tanak spowodował, że Latvala znalazł się tuż za podium czyli miejscu czwartym ze stratą 1,4s. Trzeci czas Mikkelsena zbliżył go do Ogiera, który traci już do Mistrza Świata z 2013r tylko 0,5s. Ogier pozostaje jednak jeszcze liderem rajdu ale przewaga z oesu na oes maleje. Robert Kubica bez zmian na 12 pozycji z trochę większą stratą do Meeke +11,7s. Michał Sołowow także utrzymuje 20 pozycje w rajdzie.

OS 6 nosi nazwę Finnskogen 2 a więc także przejeżdżany jest po raz drugi ( 0s 4 i 0s 6). Podczas pierwszej próby tego oesu zaatakował Ogier’a Mikkelsen, który zapisał ten oes na swoje konto i wtedy wówczas zbliżył się do Ogier’a na 1,6s. Jak będzie podczas drugiej próby tego odcinka? OS 6 wygrywa znów Mikkelsen, który polepsza się aż do poprzedniego czasu o 13,0s. Ogier jednak przejechał także fantastycznie ten odcinek i zdobył drugi czas +0,7s. Trzeci czas notuje Latvala +1,7s a ósmy dopiero Tanak. Taka kolej rzeczy spowodowała znów zmiany. Ogier traci tytuł lidera rajdu na rzecz Mikkelsa, który posiada tylko 0,2s przewagi nad zawodnikiem z Polo R WRC. Trzecie miejsce również się zmienia, gdzie na podium wraca po raz kolejny Latvala.

Robert Kubica notuje na OS6 swój najlepszy rezultat podczas rajdu Szwecji a mianowicie dziewiąty czas i odrabia 1,3s do Meeke, który notuje trzynasty czas na tym odcinku. Sołowow notuje siedemnasty czas i klasyfikacji generalnej rajdu awansuje na 18 miejsce.

Ostatni odcinek dnia drugiego rajdu to Torsby 2 ( OS 2 i OS 7 ). Pierwsi trzej zawodnicy w klasyfikacji generalnej rajdu czyli (1.Mikkelsen, 2.Ogier, 3.Latvala) przejeżdżają bardzo podobnie odcinek siódmy co odcinek drugi bo tolerancja różnicowa jest na poziomie 2s.  Myślicie, że nuda? Nic bardziej mylnego. OS 7 na swoje konto zapisuje Ogier, który powraca na tron lidera dnia drugiego rajdu z przewagą 5,8s nad Mikkelsenem, który na tej próbie notuje dopiero ósmy czas (identyczny co Neuville i Evans). Drugi czas tego odcinka należy do Ostberg +1,5s, który tym wyczynem ma identyczny czas co M.Hirvonen i zajmuje piąte miejsce w generalce rajdu. Trzeci czas OS 7 należy do Tanak +3,0s co jednak nie wystarcza aby wskoczyć na podium dnia dzisiejszego rajdu i tak Latvala zajmuje trzecie miejsce z przewagą 2,6s nad Tanak, który jest czwarty.

Nasz Roberto wykręca jedenasty czas na tym odcinku +7,2s straty do Ogier, ale to w tym rajdzie aż tak bardzo się liczy. Robert awansuje na jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu a to głównie za sprawą H.Solberg’a, który notuje dopiero dwudziesty siódmy czas i spada na trzynaste miejsce w generalnej klasyfikacji rajdu. Niezbyt dobrą informacją, może się wydawać fakt iż na tej próbie K.Meeke notuje czwarty czas +4,0s straty do lidera odcinka (Ogier), jednak w czołowej czternastce rajdu jest tak ciasno, że Meeke powiększa przewagę nad Robertem tylko do 13,6s z 10,4 a Kubica był przecież jedenasty na tej próbie.

Michał Sołowow wykręca siedemnasty czas i awansuje na osiemnaste miejsce w całym rajdzie z stratą 1,3s do Kruuda w Fordzie Fiesta S2000 a więc Michał od jutra ostry atak i wspinanie się do góry o parę miejsc w klasyfikacji generalnej rajdu, czego oczywiście i Robertowi i wszystkim naszym zawodnikom życzę na tym rajdzie.

Spotkałem się z opinią już dziś, że Robert jedzie słabo i poniżej oczekiwań. Dla mnie to jakiś absurd. Kubica jedzie fantastyczny rajd bo jak miejsce Kubicy porównać np. do miejsca naszego drugiego rodaka, który ma o wiele większe doświadczenie w tym rajdzie, gdzie powinien być przecież przed Robertem. Moim marzeniem jest aby Robert wskoczył przynajmniej na dziesiąte miejsce na koniec rajdu co uważam za realne. Sołowow wydaje mi się, że nie powtórzy sukcesu sprzed ubiegłego roku (12 miejsce w Peugeot S2000) ale poczekajmy są jeszcze dwa dni rajdu. Wiele może się zdarzyć.

Jutrzejszy dzień składa się z ośmiu odcinków. Odcinek pierwszy dnia trzeciego rajdu ( OS 8) rozpoczyna się o 08:16 a ostatni przewidziany na ten dzień czyli OS 16 jest przewidziany na godzinę 19:00 (próba na stadionie to samo miejsce co w środę). Jestem ciekaw czy jutrzejszy dzień będzie też tak dobry jak dzisiejszy dla ekipy Volkswagen i czy nadal utrzymają trzy pierwsze miejsca w rajdzie? Kto będzie próbował namieszać w generalce rajdu? Pierwszą osobą na pewno jest Tanak, który traci tylko 2,6s do Latvali będącego na trzecim miejscu a liczę także bardzo na Skandynawskich zawodników oraz jestem ciekaw co zaprezentuje ekipa Hyundai w jutrzejszym dniu 🙂  Do zobaczenia jutro!

Zapraszam do jutrzejszej wczesnej relacji! Nie może Was zabraknąć!

 

Autor: Marlej

Świr na punkcie rajdów samochodowych oraz motoryzacji. Rajdy są dla mnie jak codzienny chleb i gdy nie poczytam choć przez jeden dzień jakiejś nowości rajdowej to choruję. Aktualnie jestem amatorskim pilotem rajdowym oraz zwykłym kierowcom w moim wypieszczonym samochodzie czyli Hondzie Civic VI gen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *