WRC Rajd Szwecji – odcinek testowy

W tegorocznym rajdzie Szwecji jadą cztery załogi Polskie. Są to Robert Kubica / Maciej Szczepaniak w Fordzie Fiesta WRC ; Michał Sołowow / Maciej Baran także w Fordzie Fiesta WRC ; Hubert Ptaszek / Kamil Kozdroń w Fordzie Fiesta R2 oraz Łukasz Kabaciński z Szymonem Gospodarczyk w Renault Clio R3. W sumie zgłosiło się do rajdu 45załóg z czego 18 w samochodach specyfikacji WRC.

Odcinek testowy o długości 3,99km miał pokazać, kto i jak najlepiej jest przygotowany do tegorocznego rajdu zimowego, choć jak się później okazało, wielu zawodników dostało polecenia o oszczędzaniu opon, gdyż nawierzchnia odcinka testowego była bardzo zbliżona do tych z rajdu Liepaja czyli było na odcinku więcej szutru niż śniegu i bardzo łatwo można było stracić kolce w oponach. Szefowie zespołów jak i kierowcy prosili FIA o zmniejszenie ilość prób przejechania odcinka testowego z 4 na 2 ale FIA w ogóle tego nie skomentowało.

Odcinek testowy padł łupem Madsa Ostberg w Citroenie DS3 WRC. Drugie miejsce zajął Jari Matti Latvala w Polo R WRC z stratą +0,4s a trzecie miejsce należy do Krisa Meeke w Citroenie DS3 WRC z stratą +0,8s , który już dziś lądował poza trasą odcinka. Michał Sołowow uzyskał 8 czas +5,2s a Robert Kubica 9czas +5,6s. Sytuacja po odcinku testowym przedstawia się następująco:

1.Mads Ostberg – 1.55,8

2. Jari-Matti Latvala +0,4

3. Kris Meeke +0,8

4. Henning Solberg +1,4

5. Thierry Neuville +2,2

6. Craig Breen +2,6

7. Juho Hanninen +4,1

8. Michał Sołowow +5,2

9. Robert Kubica +5,6

10. Pontus Tidemand +7,0

11. Sebastien Ogier +7,3

12. Ott Tanak +7,9

13. Khalid Al-Qassimi +10,2

14. Martin Prokop +10,6

15. Elfyn Evans +18,0

16. Mikko Hirvonen +28,1

17. Andreas Mikkelsen +29,1

Na koniec trochę historii z udziałem naszych zawodników podczas rajdów w Szwecji.

1.Maciej Szczepaniak zaliczy swój piąty start w tej imprezie (trzy razy jechał już Tomaszem Kucharem czego efektem było między innymi 12 miejsce w klasyfikacji generalnej w 2002 roku oraz raz pokonywał odcinki tego rajdu z Michałem Kościuszko czego efektem było 14 miejsce w klasyfikacji generalnej w zeszłym roku).

2. Michał Sołowow zaliczy już Szwedzki rajd po raz dziewiąty. Najlepszy rezultat osiągnął w zeszłym roku (12 miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu) i to za kierownicą Peugeota S2000.

Jak nasi zawodnicy poradzą sobie w tegorocznej edycji rajdu Szwecji? Które miejsce zdobędzie Robert Kubica w nowych dla niego warunkach i ciekawe czy doświadczenie Michała Sołowowa w tym rajdzie i znajomość tras pomoże mu do poprawienia swojego najlepszego wyniku z poprzedniego roku?

Jeśli chodzi o historię zawodników zagranicznych to w 2004 roku triumfował w rajdzie Szwecji Sebastien Loeb (który dokonał tym faktem historycznego momentu, gdyż po raz pierwszy w rajdzie Szwecji triumfował zawodnik spoza Skandynawii). Sukces Loeb powtórzył w zeszłym roku Sebastien Ogier, (który dokonał drugiego historycznego momentu obok Loeba). Oprócz tych chwil, które zapisały się już w kartach historii zapewne szczególnie mocno u Skandynawów warto przypomnieć sobie dwóch Finów, którzy triumfowali w tym rajdzie już dwukrotnie: Jari Matti Latvala (2008, 2012) oraz Mikko Hirvonen (2010, 2011).

Z ciekawostek podam, że bardzo interesuje mnie Craig Breen, któremu jak widać po odcinku testowym (6 czas) bardzo dobrze zrobiły przejechane oes-y podczas II rudny ERC (Rajdu Liepaja) w której okazał się lepszy od Kajetana Kajetanowicza bo zakończył rajd na 3 miejscu i jak widać bardzo dobrze jest przygotowany na warunki w Szwecji.

Jak będzie w tym roku? Kto wygra rajd, jak spiszą się nasi zawodnicy? Superoes ( OS1 Karlstad – 3,99km) rusza dziś o 20:00 a prawdziwe ściganie rozpoczyna się jutro od godz. 10:54 ( OS2 Torsby 1 – 7,03km ).  Zapraszam do śledzenia mojej relacji!

Autor: Marlej

Świr na punkcie rajdów samochodowych oraz motoryzacji. Rajdy są dla mnie jak codzienny chleb i gdy nie poczytam choć przez jeden dzień jakiejś nowości rajdowej to choruję. Aktualnie jestem amatorskim pilotem rajdowym oraz zwykłym kierowcom w moim wypieszczonym samochodzie czyli Hondzie Civic VI gen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *